Some Alt Text
Some Alt Text
Some Alt Text

 

ПРОФИЛИРАНА ГИМНАЗИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"

ГР. ИСПЕРИХ, ОБЛ. РАЗГРАД

 

Some Alt Text

Отказ от отговорност за използване във всички комуникационни материали

Финансирано от Европейския съюз.

Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA).

За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.

Some Alt Text
Some Alt Text
Some Alt Text
Some Alt Text
Some Alt Text

     В ПГ „Васил Левски“ от 01.10.2022 г. стартира  проект “Green Planet for Equal People”, по програма „Еразъм +“, Сектор „Училищно образование”, по договор 2022-1-BG01-KA122-SCH-000079277.

Проектът „Зелена планета за равни хора“ провокира екологичното мислене и изграждане на екологично възпитание с възможност за приобщаване на ученици от различни етнически групи и интегрирането им към общността. Квалификационните обучения за педагози по темите „Eco school“ и „Inclusive education“ ще се състоят в турския град Анталия.

Проектът включва три задачи:

1. Повишаване компетентностите на учителите за екологично образование.

2. Повишаване компетентностите на учителите за приобщаващо образование.

3. Интернационализация на образователния процес.

Финансирането е в размер на 26 940 евро.

     В периода 24-30.10.2023 г. 6 учители от ПГ „Васил Левски“ участваха в мобилност за обучение по проект “Green Planet for Equal People”, по Програма „Еразъм +“, Сектор „Училищно образование”, по договор 2022-1-BG01-KA122-SCH-000079277

 на тема: Еко-училище. Учениците в Профилираната гимназия „Васил Левски“ в Исперих изчисляват дигитално и на хартия своя въглероден отпечатък. „Зелените“ дейности в училището се реализират по проект „Зелена планета за равни хора“, в който младите хора са предизвикани да предприемат действия срещу глобалните климатични промени.

В часовете по биология моделират човешки органи и екосистеми, а по география и икономика изготвят макети за релефообразуващи процеси, глобус и Слънчева система. В часовете по физика и астрономия проучват шумовото замърсяване, екологичните проблеми при пренасяне и използване на електроенергия. Учителите по информационни технологии им поставят задача да изготвят презентации за рециклирането на батерии. По български език и литература се сблъскват с казус с конкретна комуникативна задача, представиха и свой дигитален продукт по темата.

Педагогическите специалисти, участвали в първата мобилност, интегрират „зелената“ идея в различни учебни дисциплини. Проведоха се срещи с класовете на тема „Екологично възпитание и култура“.

По проекта се реализират различни дейности, които продължават. До момента група дванадесетокласници разработваха темата „Младежки инициативи за екологичен преход“ в училищния еко клуб. Гимназисти се включиха и в екологичната Национална младежка кампания „В крак с климата“. Целта на състезанието е да ги предизвика да приложат в своето ежедневие природощадящи и социално отговорни действия за приспособяване към климатичните промени. Техните идеи и дейности бяха одобрени и наградени.

Гимназията кандидатства за най-добро училище в направление „Екологични дейности“, след като „зелената“ идея е пуснала своите дълбоки корени из учебните кабинети.

     В периода 03-09.04.2023 г. екип от 6 учители участва в обучение на тема: Приобщаващо образование в град Анталия по проект “Green Planet for Equal People”, по Програма „Еразъм +“, Сектор „Училищно образование”, по договор 2022-1-BG01-KA122-SCH-000079277.

Квалификационното обучение на тема „Приобщаващо образование“ включваше овладяване на компетентности по темата, прилагане на компетентностите чрез изработване на план за действие, значението на средата при обучение на ученици със специални потребности, интеграция на мултикултурни ученици в класната стая , преодоляване на възрастови, културни и други различия между учениците, позитивно отношение, управление на конфликти, методи на комуникация, практически упражнения, насочени към приобщаващото образование, насърчаване на ученето на детето чрез стимулиране с различни учебни материали, подобряване на социалните умения във включената класна стая и др.

Приобщаващото образование използва по- различни прийоми, които улесняват образователния и обучителния процес за онези ученици, които имат затруднения. Но не затруднения поради поведенчески проблеми или нежелание. Приобщаващото образование прави учебния процес по-достъпен за учениците и учебното съдържание в по-лесно за възприемане от онези, за които възприемането на предадените знания е трудна битка, която искат да водят, но не умеят. Приобщаващото образование прави нещо на пръв поглед простичко, но водещо до изключително сериозен и важен резултат-достъп и придобиване на знания дори от тези ученици, които се намират в затруднено емоционално, физически и психическо състояние.

     В седмицата, в която отбелязваме Световния ден на околната среда и Международния ден на океаните с паралелка Природни науки проведохме открит урок на тема: Екологични промени на планетата Земя. Г-жа Сема Алиева- старши учител по география и икономика и г-жа Валентина Денева – старши учител по руски език подготвиха бинарен урок по актуалната тема. Деветокласниците бяха изгледали филма „Екологични проблеми на планетата Земя“ на руски език. В часовете по география и икономика анализираха екологичните проблеми, а в час по руски език чрез упражненията обогатиха своя речник с нови думи.

Участието в подготвените игри и упражнения, учениците приложиха наученото. Използваха web 2.0  инструменти- canva, wordwall, thinkgink, kahoot, linoit и flippity.net.

Представиха своите знания и умения по география и икономика, руски език и информационни технологии пред присъстващите гости- родители, учители и директори. Проведения урок е част от дейността на проект  Green Planet for Equal People” по

програма „Еразъм +“, Сектор „Училищно образование” по одобрения проект “ № 2022-1-BG01-K122-SCH-000079277.

       През 2021/2022 учебна година 3 учители и 54 ученици от Профилирана гимназия „Васил Левски“ работиха по няколко eTwinning проекта: „Digital Interaction In Geography Education“, „My City My Identity My Country My History“,“Game Based Learning“, „TRANSFORMATION IN ENERGY“,“Learning With Web 2.0 Tools“,“Gen Z and Their Future Careers“.

     В проекта „Digital Interaction In Geography Education“ участваха учители по география от България, Турция и Йордания. Цел на проекта: създаване на електронни материали, които да отговарят на учебното съдържание и да могат да се използват от всички учители. Автори на проекта: Сема Алиева от България и Диляра Лале Туранлъ от Турция. По проекта работиха: Сема Алиева и Теодора Михайлова от Профилирана гимназия „Васил Левски“ с два екипа от по 5 ученици от 9 и 11 клас.

     В проекта „My City, My Identity, My Country, My History“ участваха партньори от България, Турция и Албания. По проекта беше проучено културно-историческото наследство на родния град. Обликът на родния край беше представен на партньорите по проекта чрез уникални паметници на културата, историята и изкуството, включително национален паметник на културата и обект на ЮНЕСКО. Автори на проекта са Сема Алиева от България и Диляра Лале Туранлъ от Турция. В проекта участва Сема Алиева от Профилирана гимназия „Васил Левски“ в екип от 6 ученици от 8, 9 и 12 клас.

     В проекта „Game Based Learning“ участват партньори от България и Турция. Този проект има за цел създаване на образователни игри чрез web 2.0 инструменти. По време на работата по проекта учениците се научиха да използват различни web 2.0 инструменти  като wordwall Learningapps, Kahoot и др. и подготвиха различни игри, които изиграха на проведените онлайн срещи. Автори на проекта са Сема Алиева от България и Селда Чифчи от Турция. В проекта участват два екипа от Профилирана гимназия „Васил Левски“: Сема Алиева със 7 ученици от 10 и 11 клас и Павлинка Павлова с 5 ученици от 10 клас.

     В проекта „TRANSFORMATION IN ENERGY“ участват партньори от България и Турция. Целта на проекта е да се проучат алтернативните източници на енергия и тяхното значение за бъдещето на Земята, като се използват различни web 2.0 инструменти. Автори на проекта са Сема Алиева от България и Рабиа Йълмаз от Турция. По проекта работиха три екипа от Профилирана гимназия „Васил Левски“: Сема Алиева с 5 ученици от 11 клас, Теодора Михайлова с 5 ученици от 9 клас и Павлинка Павлова с 5 ученици от 10 клас.

     В проекта „Learning With Web 2.0 Tools“ участват партньори от България, Гърция и Турция. Учениците се научиха да  използват ефективно инструментите на Web 2.0 и създадоха дигитални продукти, които да бъдат използвани в учебния процес. Използвайки дигиталните инструменти, те подготвиха материали за интернет безопасността и приобщаващото образование. Тези материали нашите учениците споделиха с връстниците си от училищата, участващи в проекта чрез педагогическия ни съветник и председателя на нашата училищна комисия за превенция на противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Автори на проекта са Нилгюн Акташ от Турция и Чаритини Петриду от  Гърция. По проекта работи Сема Алиева с екип от 4 ученици 11 клас.

     В проекта „Gen Z and Their Future Careers“ участват партньори от България и Турция. Този проект има за цел: запознаване, проучване и представяне на професиите на бъдещето; създаване на учебна среда за споделяне на позитивни модели за подражание, свързани с кариерното планиране. Автори на проекта са Кенан Учак и Кадир Кемал от Турция. В проекта участват Сема Алиева и 10 ученици от 8, 11 и 12 клас.

Some Alt Text

      eTwinning проект “Сътрудничество с web 2.0 - малко забавление”


      В този проект учителите участват в обучения за различни web 2.0 инструменти, след което ги представят на учениците си. Сформират се екипи от различните училища и всеки екип изготвя съвместен продукт (игра, анкета, тест и др.). Web 2.0 инструментите се използват не само с образователна цел, но и за забавление. Изпълнението на дейности по проекта започна през януари 2021 г. Изготвиха се лого и плакат на проекта от всички ученици. Всички ученици избраха по един плакат и лого. Представиха се инструментите за изпитване google forms, kahoot, socrative и quizizz, след което учениците, разпределени в екипи, създадоха интересни продукти. През месец март участниците по проекта разгледаха инструменти за създаване на игри- wordwall, learning.apss, а през април - инструменти за анимиране-animaker, plotagon. Учениците отбелязаха Седмицата на технологиите, като използваха wordart и phinish, и 9 май - eTwínning ден чрез wordart, mentimeter, canva. Учениците се запознаха с google sites и си създадоха web страници.
     Използването на web 2.0 инструментите улеснява онагледяването на изучавания мaтериал. Придобиват се знания и умения за използване на инструментите за изпитване. Създадените тестове в kahoot и quizizz привличат интереса на учениците. Използват се по време на практически задачи и за затвърждаване на знания и умения по съответната учебна тема. Google forms е инструментът, който се използва за изпитване на учениците в онлайн среда.
     Знанията и уменията за създаване на игри чрез wordwall и learning.apps превърна географията в забавна наука. Сега учениците сами създават игри по зададената тема и играят заедно със съучениците си. С помощта на learning.apps гимназистите ни създадоха игри за секторите на стопанството и за локализиране и познаване на обекти.
    Използвайки уменията си за работа с инструменти за създаване на плакати и комикси, учениците участваха в множество конкурси на географска тематика и се класираха на призови места.
    Учениците, включени в проекта, са Бурчин Нуридинова, Бурчин Oсман, Зухал Кадир и Аслъ Аднан от X клас.

Some Alt Text

     На 26 май 2021 г. екип от Профилирана гимназия "Васил Левски" сподели празника "Исперих - отворени пространства", организиран от СНЦ "МИГ - Исперих". В тематичния форум на тема "Младите хора - възможности за реализацията и задържането им на територията на МИГ - Исперих" Бурчин и Зухал от 10. клас, заедно с госпожа Сема Алиева, старши учител по география и икономика, вдъхновител за учениците ни в проектни дейности, представиха част от извънкласните дейности в Гимназията ни на тема "ETwinning порталът - възможности, решения, перспективи и за младите хора от Профилирана гимназия "Васил Левски". Бурчин и Зухал са част от екипите, участващи в различни eTwinning проекти от училището ни: "Всеки може да рисува. Хайде рисувай и ти!“, „Интернет пространството сближава разстоянията“, "Познавам обектите на ЮНЕСКО“, „Инструменти за съвместна работа Web 2.0 - малко забавление“, „Дигитална анимирана рисунка“, „Направете промяна и бъдете здрави!“.
    

Гимназистките споделиха и личните си впечатления от работата по проекти:
"Щастлива съм, че участвах в проектите "Цифрова анимирана картина" и "Инструменти за съвместна работа веб 2.0 - малко забавление". Научих се да боравя с най-различни web 2.0 инструменти. Научих се да създавам комикси, пoстери, лога, анимации, цифрови картини, пъзели и тестове, които се решават чрез игра. Запознах се с други хора от други държави и работихме в екип. Учейки се да използвам тези инструменти, много се забавлявах, беше интересно и полезно. Като доброволец към БМЧК получавам и прилагам полезни знания и мога да помагам на хора при нужда." (Бурчин)
"Станах доброволец към БМЧК, когато се записах като ученичка в 8-ми клас в ПГ,, Васил Левски", гр. Исперих. Исках да помагам на хората. Да си Доброволец означава да правиш нещо полезно за обществото, да помагаш, без да очакваш нещо в замяна. Участвам и в още три проекта, които много ме радват и разтоварват от моето еднообразието на ежедневието. Единият ми проект се казва "Всеки може да рисува. Хайде и ти рисувай!", вторият - "Инструменти за съвместна работа Web 2.0 - малко забавление", третият - "Цифрова анимирана картина". Обичам и трите проекта, но този, в който най-много се забавлявах, беше "Инструменти за съвместна работа Web 2.0 - малко забавление", защото там имахме много повече задачи за изпълнение - много задачи, които ни сплотиха като екип." (Зухал)